Перейти к содержимому

Британська короткошерста кішка.

Британська короткошерста кішка.

Історія породи

Самостійною ця порода являється трішки більше  100 років. Раніше особин Європейської і Британської коротко шерстних порід, не розділяли. Вони схрещувалися між собою, в цілях досягнення різноманітних комбінацій кольорів, а на виставках їх визначали як один загальний породний тип - короткошерсті. Свідченням того є  породні енциклопедії котів, в яких одні й ті самі заводчики 80-х роках 19 століття вказані як засновники різноманітних забарвлень Європейських, та британських котів. А також там були вказані узагальнені стандарти як для Британської так і Декартових котів (Шартр), яка мала на початку 20го віку, значний вплив на розвиток зовнішнього вигляду британської кішки. Лише в 30х роках 20 століття британськими заводчиками була розгорнута цілеспрямована кропітка селекційна діяльність для розвитку породи.britcat

Методом кропіткого підбору і приливу генів Перської, Декартових Європейської та Американської короткошерстих кішок, було виведено велику, масивну кицьку з чудовим скелетом, добрим здоров'ям та широкою палітрою кольорів і візерунків. При чому, найбільшу популярність мають коти британської породи блакитного кліру. Отримані завдяки впливу Декартових поріди, які були найбільш близькими за своїми рисами до Британців, скелетом і відрізнялися чудовою якісною, м'якою, пружною, подвійної текстури шерстю (довжина ості рівняється довжині підшерску). Втім, така особлива якість шерсті вигідно вирізняє представників всіх порід які мають блакитне забарвлення, це пов'язано з особливим розташуванням пігментуючи гранул які мають вплив на структуру шерстинок, в результаті чого вони більш тонкі, не мають жорсткість відповідно досить м'які та пружинисті і шовковисті. Подібні властивості шерсті прибудь яких других кольорах складно. І вони найчастіше поступаються і не такий вигідний вигляд якщо їх порівнювати з блакитним типом кліру шерсті британської породи. Ми сподіваємося що вже в найближчій час, заводчики британської породи винайдуть методи отримання схожої плюшевою структурою шерстного покрову і для інших видів масті мають сучасні британці всіх варіантів.

 

Стандарти порід різних спілок фелеоністів тлумачать якість шерсті Британців дещо відмінно. Ось для  прикладу, у відповідності до стандартів CFA, бажано: коротка, надзвичайно щільна, пружина і міцна за тактильними якостями шерсть. Вона має бути « не подвійною» чи дуже м'якою (пуховою).

GCCF визначає шерсть британських котів як коротку, щільну, пружну . М'яка, подовжена чи пухова  вважається дефектом.britichcat

А у стандарт FIFe наприклад описує шерсті: короткою, щільною, яка не прилягаюча та густим підшерском. Ніжної текстури.

Згідно до стандарту WCF шерсть у британців – густа та коротка, тонкої текстури, і не прилягає до тіла, з добрим підшерском. З наведених прикладів ми бачимо що відмінність підходів різних фелінологичних спілок до однієї і тої ж породи котів, точніше навіть на одну з ознак цієї породи.

 

Якщо подивитися на історію ще раз, можемо зауважити, що лише в 66 р. 20го століття сталося офіційно розрізнення  порід - Європейської та Британської  короткошерстої. Картезіанській кішці, як і до цього, був залишений окремий статус. Але, в'язки між особинами цих порід тривали. І досі в родоводах сучасних британців не рідко трапляються представники других порід наприклад  Екзоти, Перси а найчастіше - Скотіш фолди), це не бажано, так як подібні методи виправдані лише на етапах формування порід при дефіциті племінного поголів’я і призводять до втрат важливих ознак британських кішок.

Однією з перших спілок, яка визнала Британську короткошерсту кішку як окрему породу в Англії, була GCCF, наступною значно і потім лише в 1980 р.  FIFe. У штатах порода була малочисленою до 70х років, коли здобула право приймати участь у виставках.

 

Сьогоднішня Британська кішка - це гармонійна, середніх чи крупних розмірів кішка з мускулистим, масивним і чудово розвиненим тілом на міцних, не високих лапах. З добре розвинутою грудною кліткою і округлою головою, яка має наповнені щоки, і розташована на короткій товстій шиї. Усі частини організму у Британської породи мають бути масивними та округлими. Вона повинна створювати ілюзію великого, важкого, щільного колобочка, випромінювати спокій і почуття власної гідності, хоча іноді і драйв та енергію.

Догляд за котами британської коротко шерстної породи простий. Слід лише звернути увагу на те, що гарна кондиція тварин британської породи можна досягнути лише при якісному харчуванні. Але з ветеринарної точки зору вони мають деякі вади. Майбутнім власникам котів цієї чудової породи варто бути готовими тримати свою тварину на спеціальній низькокалорійній дієті, так як ця порода має значну схильність до надмірної ваги. І ще одна значна деталь це генетично обумовлена схильність до проблем з серцем. У нашої української групи ця схильність дуже значна, і іноді навіть не великий стрес чи нескладна операція на кшталт кастрації у котів може викликати розвиток ГКМП (гіпертрофічної кардіє міопатії). Ми в нашій клініці наприклад взяли за правило призначати всім котам Британської породи профілактичні препарати при будь якій операції, вони знижують ризик розвитку проблем до мінімуму.

Британські коти володіють спокійним, урівноваженим характером. Вони добі, мало агресивні, самодостатні, незалежні та вірні своїм господарям. Коти цієї породи охайні та помірно плідні. Котенят народжують як правило без сторонньої допомоги, являються відданими батьками.

 

В Україні британська кішка є надзвичайно популярною і може претендувати на звання однієї з найбільш численних порід, не виключенням є і м. Рівне де британці займають одне з домінуючих місць. Якщо хтось бажає професійно зайнятися заведенням британських короткошерстих котів, вони мають знати що, в  Україні працюють фелинологічні клуби, які є членами різних міжнародних спілок (FIFe, CFA, WCF,  TICA та інші) Кожна з названих спілок котів як ми вже писали розробила свої стандарти, що будучи в більшості критеріїв однакові, мають деякі розбіжності в «дрібницях» (визначення лінії профілю, форми голови,  довжини хвоста, якості шерсті) котів британської породи. Зараз ми спостерігаємо що з різних країн інтенсивно завозять велику кількість племінних тварин, виведених у відповідно стандартам даних фелінологичних спілок які як ми вже бачимо мають деякі розбіжності. Ці представники однієї породи можуть належати різним лініям розведення, мати зовнішні відмінності а іноді навіть бути погано сумісними генетично. Заводчикам варто пам’ятати про дані фактори проводячи племінну роботу.

 

Британська короткошерста кішка: стандарт FIFe

Особливо ретельно на виставках оцінюється глава британської короткошерстої кішки, оскільки саме нею вона відрізняється від інших схожих порід.

Середнє: розмір від великого до середнього.

Голова: з широкими вилицями, округла масивна.

Ніс: короткий, широкий та прямий з м'яким переходом, але без «стопа».

Підборіддя: Сильний.

Вуха: маленькі, зі злегка округлими кінцями, широкий постав.

Очі: Великі, круглі, широко відкриті і широко розставлені, колір очей: мідний або світло-оранжеві, блакитні, різноокі, зелені або синьо-зелені, смарагдово-зелені залежно від колірної варіації.

Шия: голова сидить куцій, сильній та добре розвиненою шиї.

Тіло: кінцівки: короткі і сильні, лапи круглі і міцні.

Хвіст: короткий та товстий, з заокругленим кінцем.

Шерсть:  щільна та коротка, а не прилягла з відмінним підшерском, шерсть має бути пружна при дотику.

Колір шерсті і малюнок: в варіацій без тикинга і типинга кожена волосина повинна бути добре профарбованою до самих коренів, варіацій, де це передбачено стандартом, тикинг і типинг повинні бути добре розвинені.

Кондиція: граціозна і активне тварина, доглянута, чиста, пропорційна.

Шкала оцінок 100 балів:

Голова, вуха - 30 балів

Очі - 10 балів

Тіло-20 балів

Шерсть - 35 балів

Кондиція - 5 балів