Перейти к содержимому

Хвороби вух.

Дуже часто в нашу ветеринарну клініку на прийом до лікаря звертаються господарі собак і кішок зі скаргами на те, що їх улюблені вихованці ходять схиливши голову на бік, чешуть вуха, трясуть головою, у них з'являється неприємний запах з вух, шкіра в середині стає червоною і запаленої, за вухами з'являються залисини. Всі ці симптоми говорять про те, що у вихованця проблеми з вухами. Як правило власники тварин здогадуються що проблема саме з вухами ы самостыйно починають лыкування, та іноді така проблема спостерігається  не пару днів або тижнів, а часом по кілька місяців і років. Ліки при цьому або допомагають слабо, або взагалі не допомагають. Чому ж так відбувається? Справа вся в тому, що отит - це наслідок різних факторів, а значить і лікування повинно проводиться індивідуально, при ретельному розгляді всіх причин хвороби.

У наших четвероногих улюбленців як і у нас є вушна раковина, зовнішнє, середнє та внутрішнє вухо. Кожен з елементів слухового апарату може уражуватися хворобами. Цих хвороб багато і я зараз опишу лише деякі, потім ми може повернемося до цієї теми.

Почнемо з хвороб зовнішнього вуха.

Часто бувають екземи шкіри вушної раковини, але їх лікування не відрізняється від лікування звичайного дерматиту тому це зараз пропустимо. Механічний вплив може призвести до різних травм які можуть супроводжуватися кровотечами, та пошкодженням механічної цілісності вуха. В такому випадку потрібно почати зупиняти кровотечу та екстрено звернутися до ветеринара. Дуже часто механічне пошкодження вушної раковини призводить до розвитку гематом або лімфо екстравазатів. Гематоми це коли лопається кровоносна судина а лімфо екстравазат коли лімфатична. Ці два процеси об’єднує термін – отеотома.

Гематома  або лімфа екстравазат вуха у собаки або кота.

Гематома вуха, або лімфо екстравазат - це невеликий крововилив або вилив лімфи, який відбувається під шкірою вуха, цей процес представляє собою своєрідну рідинну пухлину в раковині вуха. Найчастіше вона може зустрічатися у тих порід собак, які мають довгі висячі вуха, і при найменшому механічному впливі на вушну раковину можливий розвиток даної патології. Часто такі проблеми виникають при свербежі в ушах або якщо власник використовує металеві повідки якими можна травмувати вухо.

Проводячи огляд хворої собаки, ветеринар може помітити, на внутрішній раковині, і на зовнішній поверхні вуха, достатньо м'яку, і гарячу припухлість. При такому захворюванні, як отеатома, собака без кінця сильно трясе головою, ще однією ознакою є те, що собака чеше хворе вухо, через що може утворитися кровоточива рана, а  іноді навіть і відбувається надрив вушної раковини. Якщо у вусі утворилася гематома, необхідно накласти холодний компрес і при цьому слід туго його прив'язати обмежуючи подальше розростання гематоми. В подальшому можна просто залишити давлючу пов’язку. Але не раджу займатися самолікуванням обов’язково потрібно звернутися в ветеринарну лікарню. Там вам запропонують хірургічне втручання або консервативні методи лікування. Ветеринар зможе розсікти пухлину і  видалити всю згустки крові або лімфу. Порожнину, яка утворилася в результаті видалення вмісту промиють антисептиками та створивши дренаж накладуть давлючий шов з валиками. Дома призначать місцеві процедури. Через декілька днів шви знімуть та лікування на цьому не закінчиться, Обробляти рану доведеться поки вона не заживе.

Якщо ви не наважитися на операцію лікарі як правило пропонують чекати декілька діб та призначають кровоспинні препарати, судино укріплюючи та біостимулятори. Через деякий час теоретично пошкодженні судини загоюються та лікар за допомогою шприцу відсмоктує рідкий вміст отеотоми, натомість туди вводяться ліки. Якщо рідина знову набирається процедуру повторюють через декілька днів. До речі при консервативних методах дуже часто вушна раковина деформується та набуває не специфічного вигляду.

Отит.

Отитом називають запальний процес, що відбувається в слизовій оболонці зовнішнього слухового проходу.

Які ж причини захворювання отитом у кішок і собак?

Перша причина - це паразити. Дуже часто в вухах тварин селиться збудник захворювання отодектоз - Otodectes cynotis. Зазвичай він зустрічається у кішок, і набагато рідше у собак. Він мешкає на поверхні шкіри, викликає свербіж і харчуються її виділеннями. В цьому випадку діагноз ставиться за допомогою дослідження зіскрібка, так як кліщ при стократному збільшенні прекрасно видно під мікроскопом.

Друга причина - це бактерії. Різноманітні коки і палички призводять до бактеріального отиту. У вухах при цьому з'являються виділення, свербіж середній або сильний. Збудник може пересуватися вглиб, ближче до середнього вуха, в результаті чого виникають ускладнення.

Третя причина - гриби. Часто запалення і свербіж у вухах викликається за допомогою гриба Malassezia. Діагноз перевіряється шляхом цитологічного дослідження. Це метод хороший тим, що він дуже простий технічно. Займає він близько 10 хвилин, після чого ви отримаєте точний діагноз.

Четверта - це алергія. Зовнішній слуховий прохід часто запалюється через алергічну реакцію. При цьому вуха можуть свербіти, будуть червоними і з великою кількістю сірки.

Також причинами отиту можуть стати пухлини, себорея, реакція на ліки, вода або потрапляння стороннього тіла в вухо, аутоімунні захворювання та середній отит. Дуже часто вуха запалюється не по одній з перерахованих вище причин, а відразу за двома або трьома. Саме тому в кожному випадку лікування обов'язково має підбиратися індивідуально за призначенням ветеринарного лікаря.

Як бачите причин що можуть призвести до запалення вух дуже багато, і лікування може радикально відрізнятися в залежності від діагнозу. Тому варто обов’язково звертатися до лікаря при проявах симптомів отиту. Самолікування це як лотерея, дехто виграє але більшість ні. Адже деякі ліки при не правильному та не умілому використанні можуть зашкодити. Так наприклад при грибкових отитах антибіотики які входять в вміст більшості вушних крапель спричиняють прогрес хвороби а при паразитарних без дієві. В природі не існують універсальних крапель, які б допомагали при лікуванні всіх різновидів отиту.

Варто пам’ятати як і у людей так і в тварин чим раніше захворювання виявлено та діагностовано, тим легше і швидше буде проходити лікування.

Хворе вухо доведеться очищати та використовувати відповідні ліки, Я завжди раджу своїм пацієнтам продовжувати лікування до повного видужання а може ще трішки, адже не до кінця вилікуваний отит може перерости в хронічний, а такі процеси дуже погано піддаються лікуванню.

Як правильно чистити вуха собакам і кішкам?

Необхідність в чищенні вух у домашнього вихованця може виникнути через захворювання або забруднення вух. Чи потрібно взагалі собаці / кішці чистити вуха.

У здорової собаки і кішки, як і у людини, в слуховому проході утворюється невелика кількість вушної сірки. Це один із захисних механізмів, тому здорові вуха КАТЕГОРИЧНО не потребують чищення, щоб зберегти цей захисний шар.

Якщо ж вуха помітно забруднені, то чистка в більшості випадків дуже навіть потрібна. Найкраще для чищення вух собакам і кішкам використовувати спеціальний миючий лосьйон який ви зможете купити в зоомагазині, також можна скористатися перекисом водню. Щоб очистити слуховий прохід, потрібно заповнити його лосьйоном. Так-так, саме налити лосьйон в вухо! Після цього акуратно, але наполегливо промасувати слуховий прохід і дати тварині потрясти головою. Лосьйон розріджують вушну сірку, скоринки, корости, полегшуючи їх виведення назовні. Після того, як ваш улюбленець потряс головою, залишається протерти внутрішню поверхню вухо м'якою тканиною без ворсу. В разі захворювання після очищення необхідно використовувати ліки які призначив ветеринарний лікар згідно настанови до препарату.

 

Добавить комментарий