Перейти к содержимому

Цукровий діабет тварин.

Діабет у кішок та собак.

Так так, нажаль і коти і собаки хворіють на діабет. І випадки захворювання не являються чимось надзвичайним чи екзотичним. Цукровий діабет у домашніх тварин зустрічається не рідше а ніж у людей.

Нажаль в Рывному так як і в усій Україні не ведеться достовірна статистика хвороб тварин. Але наприклад в Німечені проводилися дослідження цієї хвороби академією захисту тварин Нойбиберге (Neubiberg) під Мюнхеном, і було виявлено що по всій країні хворіють на діабет від десяти до двадцяти тисяч котів. Цифра дійсно вражає.

Діагностика

Якщо ваша собака чи котик багато п'є,  в нею часте сечовипускання і при цьому обем сечі кожного разу досить великий, вона худне але при цьому їсть нормально  – час бити тривогу, можливо ваша кішка серйозно хвора. З такими симптомами ветеринари досить часто ставлять діагноз: цукровий діабет, коли вмісту цукру в крові дуже високий. Також така симптоматика можлива при проблемах з нирками, запальних процесах що супроводжуються сильною інтоксикацією (наприклад запалені матки…), та деяких інших хворобах. Але початкова діагностика діабету надзвичайно проста, звичайний людський глюкометр досить точно покаже рівень цукру в крові і тварини. І якщо рівень цукру вище 7 то це привід провести більш детальну діагностику. Якщо глюкоза перевищує рівень 15 ммоль/л, потрібно приймати екстрені заходи.

Поліфагія (постійний голод), полідипсія (постійна спрага), поліурія (утворення великої кількості сечі та як наслідок часті сечовипускання) – це все типові симптоми для діабету. І якщо ви помітили схожі симптоми у своєї тварини радимо вам звернутися до ветеринарного лікаря. Але цукровий діабет це непомітний вбивця, іноді від початку хвороби до її діагностики проходять роки, так як хвороба протікає без симптомів,  і за цей час високий цукор встигає нанести непоправну шкоду організму. Тому якщо ви помітили навіть не значні симптоми, сходіть в ветлікарню, або викличте лікаря на дом, щоб перевірити рівень цукру в крові.

Доречи у котів в зв’язку з ураженням периферичної нервової системи є ще один досить специфічний симптом -  змінюється хода: під час ходи опора відбувається на всю ступню, а не лише на подушечки як завжди. Також спостерігається стрімкий розвиток катаракти, але цей симптом більш характерний для собак.

Катаракта - помутніння кришталика ока, що призводить в результаті до повної сліпоти. Діабетична катаракта є провідною причиною сліпоти у людей та собак. Катаракта прогресує, і якщо не знизити рівень цукру, за 6 – 18 місяців кришталик стане повністю не прозорий.

Підвищення рівня цукру в крові не завжди означає діабет, до такого симптому можуть призвести й інші стани. Тому для підтвердження діагнозу та виявлення тяжкості процесу необхідно провести додаткові дослідження. Зробити аналіз сечі, розгорнуте біохімічне дослідження крові, визначити вміст інсуліну та кортизолу в крові. Особливо важливо диференціювати від хвороби кушинга.

Також необхідно визначити який тип діабету у хворого.

Діабет першого типу, який частіше зустрічається у собак, виникає в разі, коли організм не в змозі виробляти достатню кількість гормону інсуліну, необхідного, щоб засвоювати вуглеводи - основний постачальник енергії для клітин. Це інсулін залежний тип.  Виною тому, як правило, є нездатність підшлункової залози виробляти потрібну кількість гормону. Крім того, у собак може розвинутися, так званий, гестаційний діабет, який зустрічається переважно під час вагітності.

Цукровий діабет другого типу є результатом резистентності (стійкості, несприйняття) до інсуліну, що часто пов'язано з дієтою і ожирінням. Така форма найбільш поширена у людей і сімейства котячих, при такому типі в більшості випадків можна лікувати без використання інсуліну.

Для кішок, що мають з надлишкова вага, ризик захворіти на діабет особливо високий.

Лікування.

Схема лікування залежить від типу діабету та складності процесу. Не рідко нажаль тварин показують ветеринарному лікарю в стані преддіабетичної коми, в цьому разі необхідні екстрені заходи, які нажаль не завжди дають результати.

У котів частіше всього переважає цукровий діабет другого типу, в цьому випадку якщо процес не ускладнений призначається спеціальна дієта та пігулки. В приблизно 80% випадків цього достатньо. Іноді також доводиться призначати інсулін, при стабілізації стану тварини від нього можна буде спробувати відмовитися.

В собак дуже рідко лікування успішне без використання інсуліну, це пов’язано з тим що для них характерним є діабет першого типу. Але не дивлячись на це не варто нехтувати і лікувальною дієтою.

Хотілось би наголосити на тому що лікування цієї хвороби у домашніх тварин вимагає від власників великої самовіддачі, дисципліни та деяких фінансових інвестицій. Так обов’язково потрібно придбати глюкометер, та постійно контролювати рівень цукру в крові, при використані інсуліну необхідно буде підібрати за допомогою ветеринарного лікаря його дозу та дотримуватися графіку лікування. Також необхідно буде купувати спеціальні лікувальні корми, які дещо дорогими за звичайні.